Стилът е вечен
~ Ники Илиев
Ники Илиев е вдъхновение. Талантливият млад режисьор, родом от София, но прекарал детството си в Пазарджик е създал някои от най-успешните съвременни български филми, като „Чужденецът“, „Живи Легенди“, „Нокаут“, както и нашумелия през 2019 г. – „Завръщане“. Киното е негова страст още от дете и с много труд, постоянство и целеустременост, той я превръща в реалност, създавайки свой собствен стил в киното.
Бойните изкуства са важна част от живота му и той вярва, че именно те са му помогнали да изгради характера си и да развие смелостта и дисциплината, които му помагат да преследва целите си докрай. От няколко години се е концентрирал върху своето личностно развитие и усъвършенстване най-вече чрез четене и слушане на много книги по темата.
Именно прилагането на прочетеното в книгите му помага да се подобрява ежедневно. Освен всичко Ники преподава кинорежисура в Нов Български Университет и вдъхновява своите студенти с натрупания опит, придобитите знания и най-вече със силата на личния си пример.
Пътят към целта
Ники израства в Пазарджик, където кино-салонът е неговото любимо място. Още като дете открива, че предпочита да ходи да гледа филми сам, пред това да играе навън с децата. В началните класове в училище се забавлява като пише истории, които си представя като кратки филми и започва да осъзнава, че:
Няма нищо, което да ме пали повече от това да правя филми.
Когато се премества да живее в София затвърждава страстта си към киното. Професионалният му път започва с работа в телевизията и моделство, но това са само стъпки по пътя към неговата истинска мечта – големият екран. Когато навършва 25 години си казва:
Свободата и личният стил
Ники се мести за кратко в Лос Анджелис, за да се учи от най-добрите, но решава да се завърне в България, защото осъзнава, че няма нищо по-ценно от свободата да реализираш собствените си мисли, идеи и стремежи.
Дава ми много повече щастие, свобода и креативност, ако правя нещата, които аз искам, които аз пиша и които аз съм създал, дори да са с малко пари.
Според него най-голямата грешка е да копираме и да се сравняваме с другите, тъй като винаги ще има някой по-добър.
Най-добре е да се сравняваш с вчерашната версия на себе си.
~ Jordan Peterson (12 Rules of Life: An antidote to Chaos)
Важно е всеки да намери своя собствен стил, пречупвайки нещата през своята призма, защото:
Стилът е вечен! Когато носиш своята идентичност, тя не може да отмине от мода.
Промяната е процес
В труден за него момент, свързан с неуспехи в личен и професионален план, Ники започва да чете и слуша мотивационни книги и подкасти, които му помагат да преоткрие собствените си възможности и да повярва още повече в себе си. Заедно с новите философии за живота, той установява, че за да промениш себе си, не е достатъчно единствено да постигнеш определен резултат.
Всяка промяна не е промяна веднъж и не е промяна завинаги. Всичко е процес!,
затова слуша и чете книгите по няколко пъти, докато те станат част от неговото подсъзнание и започне да живее по този начин. Както Георги допълва:
Не можем да накараме някой да прави нещо на сила, можем да помогнем единствено, като чрез личен пример, даваме вдъхновение.
Мотивацията + Постоянството + Смелостта = Право в Целта
За да бъдем най-добри, в която и да е сфера, е необходима саможертва, постоянство и всекидневна работа в тази посока.
Ти си най-добър в това, което правиш най-много.
Един от най-важните уроци, който Ники получава от бойните изкуства е, че:
Мозъкът ни дава сигнали да се откажем, за да ни предпази, но в повечето случаи, когато мислим, че не можем да продължим, ние сме едва на 40% от възможностите си.
Обобщение
Разговорът с Ники е изключително завладяващ, въздействащ и поучителен. Той ни припомня колко ценни са свободата, постоянството, дисциплината и психологическата нагласа. Подтиква ни да се замислим за начина, по който възприемаме и развиваме себе си, за важността да имаме автентичен стил и да въздействаме на околните чрез личния си пример.
Някои от ключовите моменти от епизода гласят:
- свободата е да изразяваш себе си и да имаш възможност за креативност;
- за да можеш да помогнеш на някого, първо трябва да помогнеш на себе си, защото ако твоята чаша е празна, няма как да отсипеш щастие на някого;
- човек няма нужда от външно признание, ако е в хармония със себе си;
- когато някоя идея те хване, действай! Колкото повече отлагаш, толкова по-вероятно е [идеята] да не се случи;
Призванието ти си намери, смело и безотказно по своя път върви, собствен стил си изгради и независимо от чуждото мнение, щастлив бъди!
~ МониКа Ангелова